Ayazma’da bayram

23 12 2007

Kentsel dönüşüm…İnsan unsurunu hiçe sayarak…Sadece kentin estetiğine… Kentin temizliğine odaklanıp… Bugün rant bölgelerine dönüşen, bir zamanların “çeper yerleşimlerini” yeni yerleşim alanları ilan edip… Özne olan insanı bir nesneye, ken

Kentsel dönüşüm…İnsan unsurunu hiçe sayarak…Sadece kentin estetiğine…

Kentin temizliğine odaklanıp…

Bugün rant bölgelerine dönüşen, bir zamanların “çeper yerleşimlerini” yeni yerleşim alanları ilan edip…

Özne olan insanı bir nesneye, kent denen canavarı ise özneye dönüştürerek mi ilerliyor?

***

“Sosyal” konut yapma iddiası ile aslında sosyal bir hak olan barınma hakkı ile hiç ilgisi olmayan orta ve orta-üst kesimlere konut mu üretiliyor?

Konut üretim alanları da, şehri “öteki”nden temizleyerek mi elde ediliyor?

Kamuoyu ise ne yazık ki anlamadan/göremeden yoksulluk eşittir kriminalite diyerek ötekileştirilenlere yapılan her türlü zulmü:

“Ee onlar da oralara gelip yerleşmeselerdi, oralar anarşi yuvası, fuhuş yuvası, esrar yuvası… Kent temizleniyor, oh ne güzel”… Söylemi ile mi meşrulaştırıyor?

Bu radikal sorulara okurum Cihan Baysal ta yüreğinin derinlerinden gelen bir çığlık ile “evet” demekte.

***

Neden mi?

Hafta boyunca bana gönderdiği mesajlarından izleyelim:

“Kentsel Dönüşüm alanı ilan edilen Küçükçekmece Ayazma”da kiracı oldukları için gidecek yerleri olmadığından çadırlara geçen 22 aile bugün sokakta. Tek suçları konut kiralamaya elverir gelirleri olmaması olan ve bu nedenle hiçbir yere gidemeyen 22 aile çareyi çadır-barakalara geçmekte bulmuştu.

Yaklaşık 10 gün önce sabah saat 05.00″te, aileler eşyalarını, giysilerini toplamaya fırsat bulamadan çadırlar belediye dozerleri ile yıkıldı. Bugün bu aileler sokakta.

Şu anda İstanbul 3 derece ve İstanbul”a özgü nemi de ekleyin; Ayazma kaç derece? Belki SIFIR! Soğuk altında, barınma olanaklarından yoksun 22 aile, Ayazma”da çoluk çocuk, gıdasız, giysisiz ve hasta. Yeni bir bayramı karşılamaya hazırlanan İstanbul ve Bayram”dan ve İstanbul”dan her bakımdan uzak “0” derece Ayazma!

Bayram öncesi Ayazma”ya ama öncelikli olarak Ayazma”daki çocuklara /gençlere gıda/giysi/ayakkabı tedarik etmek için yardımlarınızı bekliyoruz.

Şu anda İHD ve Göç-Der kalıcı bir çözüm için Belediye ve Kaymakamlık yetkilileri ile irtibatta ama çözüm bulunana dek oradakilerin ve öncelikli olarak çocukların, giydirilmesi ve beslenmesi gerekiyor.”

***

Ayazma”daki çocukların ve gençlerin isimleriyle yaşlarının da yer aldığı bir başka mesaj ise şöyle:

“Bugün Küçükçekmece Ayazma”da çocuk doktoru Oya Çetinkaya ve Dr. İbrahim Otkun öncülüğünde ÇAPA TIP”tan 7 doktor adayı öğrenci hasta çocuklara baktı, reçeteler yazıldı.

İlaçları Göç-Der temin etmeye çalışıyor.

Çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonları, bronşit, astım, Ayazma”nın değişmeyen kaderi parazitler…

İki önemli vaka var, acil yatırılması gereken. 6 aylık bir bebe ve 10 aylık bir başka bebe. Yeşil Kart YOK! Böyle bir yerde nasıl yok?

Kaymakamlıkta ya kapıdan döndürülmüşler ya da bir türlü alamamışlar.

Çocukların hepsinin psikolojileri bozuk… Şiddet yaşamışlar, evleri başlarına yıkılmış, anne-babaları polis şiddeti, dayağı görmüş.

İştahsızlık, uykusuzluk, yüksek sesten, gürültüden korku, klostrofobi hemen hemen çoğunda hakim…

Dönüşte çocuk ve şiddetin başka bir yönünü de keşfediyoruz, ellerinde oyuncak tabanca ve tahtalarla silahlarını biz yabancılara doğrultup egemenlik alanlarını koruyorlar, dış dünyaya karşı, şiddetini yaşadıkları dış dünyaya karşı şimdi onlar da şiddetin dilini/yöntemini seçiyor.

Ellerin dert görmesin Polis Amca! Anca bu kadar başarırdın!”

***

Bayram öncesi ayakkabı, çorap, sıcak tutacak kazak, hırka, mont… Ayrıca kuru gıda… İlaç… Ve dileyenler kurbanlarını burada kesebilir.

Mahalleli bezgin, umutsuz, kırgın…

Sabahın 05.00″i çok büyük sayıda Çevik Kuvvet ekibi Çadırkent”i basmış. “Orada PKK var” ihbarı ile gelip karşılarında çaresizlikten yaşama tutunmaya çalışan çok çocuklu aileleri görünce onlar da afallamışlar!

Ama dozerler çalışıp, olan olduktan, mahalleli şiddeti yaşadıktan sonra… Anca sonra akılları başlarına gelmiş!”

***

“Bayram ertesi şu anda bulundukları kontrplak kutu evler de yıkılacak.

Sonrası belirsiz.

İstanbul”un orta yerinde yaşam belirsiz… Yaşama tutunmaya çalışan 77 kişi, 18 aile. Koskoca İstanbul dar edilen 18 aile!

Yardımlar geçici, ne yapsak geçici. Acil ihtiyaçları temin ettikten sonra amaç kalıcı çözüm olmalı. Barınma diye bir insan hakkı var ise görmemiz gereken, anlamamız gereken kentsel dönüşüm projelerinin bu hakkı ihlal eden sosyal, fiziki ve psikolojik yıkım projelerine dönüşerek mağdur ettiği insanlara hiçbir söz ve karar hakkı vermeden yaşamlarını darmadağın ettiğidir.”

***

Cihan Baysal”ın “tutunamayanlara” özen gösterilmesini isteyen çığlığı böyle…

Ben sadece aracılık ettim…

Mehmet ALTAN

Reklamlar

İşlemler

Bilgi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s
%d blogcu bunu beğendi: