Ayazma’da Çadırları da Yıktılar

13 11 2008

Küçükçekmece Ayazma Mahallesi’nde çadırları da yıktılar… Yıkıma Karşı Halk Komisyonu konuya ilişkin açıklama yaptı:

KENTSEL DÖNÜŞÜM MAĞDURU AYAZMA HALKININ BU SEFER DE ÇADIRLARI BAŞLARINA YIKILDI!
HALK YİNE SOKAKLARDA…

Bir ülke düşünün ki Başbakanı konuşmalarında insan haklarından, insan hayatının ne kadar değerli olduğundan bahsediyor ve bu konuşmanın arkasından o ülkenin insanları en temel hakları olan barınma hakkından yoksun, sokaklarda yaşamak zorunda bırakılıyor. Bu tabloyu çok uzaklarda aramamıza gerek yok, çünkü bizler o ülkelerden birinde Türkiye’de yaşıyoruz.

Ellerindeki tek varlıkları olan iki gözlü gecekonduları başlarına yıkılan Küçükçekmece Ayazma halkının bugün de çadırları başlarına yıkıldı.

Bir yıl önce evleri yıkıldığında mahalle halkının bir kısmı yıllarca borçlandırılarak Bezirganbahçe TOKİ raflarına yerleştirilmiş, bir kısmı ise sokaklarda yaşamaya mahkum edilmişti. Sefalet içinde yaşayan 18 aile barınma hakkının güvence altına alınmasını istediler. Bu taleple bir yıldır çadırlarda yaşayan insanların karşısına AKP iktidarı yıkım ekipleri, dozerleri ve polisleriyle çıktı. Sabah saatlerinden itibaren Ayazma’ya giden Küçükçekmece Belediye’sine bağlı yıkım ekipleri ile polis, mahalleyi abluka altına aldı. Yıkıma izin vermeyen insanların polis tarafından zorla uzaklaştırılmasının ardından, yıkım ekipleri 18 ailenin yaşadığı çadırları yıktılar. Ekipler, yeniden çadır kurulmaması için yıkıntıları da kaldırıyor.

Ayazma’da 77 kişi yaşıyor. Bunlardan 50’si çocuk ve bu çocukların 27’si öğrenci… Bu insanlar soğuk hava ve yağmurda sokakta yaşamak zorunda bırakıldılar.

Bizlerin barınma hakkından anladığımız; herkesin istediği yerde, kültürlerini yaşatarak ve sağlıklı bir şekilde yaşamalarıdır. Ve bizler Yıkıma Karşı Halk Komisyonu olarak bütün bir halk barınma hakkını kazanana kadar mücadele edecek, bu hakkın takipçisi olacağız…

YIKIMA KARŞI HALK KOMİSYONU

Kaynak: Artı İvme Dergisi

Reklamlar

İşlemler

Bilgi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s
%d blogcu bunu beğendi: