AYAZMA HALKI EYLEMDE

3 05 2010

DİLEM TAŞTAN

Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay’ın kendilerine söz vererek konut sahibi yapacağını söylediği daha sonra ise hak sahibi olmadıkları iddiası ile mağdur ettiği  Ayazma halkı tepkili.
İstanbul İkitelli Ayazma mahallesinde yaşayan ‘kentsel dönüşüm’ mağduru aileler  önceki gün Küçükçekmece Belediyesinin önünde eylemdeydi. Kendilerine verilen sözlerin takipçisi olduklarını belirten 18 aile her hafta cumartesi ve pazar günü Belediye önündeki Atatürk parkında oturarak tepkilerine dile getiriyor.
Ayazma Tepeüstü ‘Kentsel Dönüşüm Projesi ‘ adı altında gerçekleştirilen yıkımlardan sonra  2004 yılında imzalanan protokolle Ayazma’da yaşayanlara davet mektupları gönderilerek herkese ‘durumuna uygun çözüm  getirileceği’ söylendi. Ancak tıpkı Sulukule, Derbent Mahallesi’nde olduğu gibi verilen sözler yerine getirilmedi.

‘FIRSATÇI OLMAKLA SUÇLANDIK’
Mağdur aileler tarafından yapılan açıklamada 18 ailenin 3 yıl boyunca yıkıntılar altında barakalarda yaşamak zorunda bırakıldı. Aileler, belediyenin kendilerini ‘Kentsel Dönüşüm fırsatçısı’ olmakla suçladığını ifade etti. Barakalarının yıkıldığını söyleyen aileler seçim süreci boyunca   hak sahibi yapılacağının söylenmesine rağmen kendilerine kira yardımının  bile  kesildiğini vurguladı. Ayazmalı mağdur halk, herkesin durumuna uygun çözüm getirileceği sözü yerine getirilene kadar  Bezirganbahçe Konutları ile aynı koşullar sağlanana kadar mücadele edeceklerini söyledi.

‘YETKİLİLER BİZİ OYALIYOR’
Mağdur Ayazmalı aileler tarafından yapılan açıklamada son olarak şu ifadelere yer verildi: “Hepimiz birilerinin yanında maaşlı olarak çalışan insanlarız. İzin alarak kamu kurumlarını gezmemiz o kadar kolay değil. Binbir zorluklarla izin alıp gittiğimiz  kamu kurumlarında yetkililer keyfi davranmakta birgün görüşme talebimizi kabul ederken diğer gün reddedip bizi oyalıyorlar. Bu duruma artık katlanamıyoruz. En son geçen hafta yazdığımız dilekçelerle  ilgili kurumlara başvurduk. Cevap gelene kadar her hafta cumartesi ve pazar günleri saat 17.00 arasında olacağız” Ayazmalı mağdurlar bunların dışında ayrıca, kamu yöneticilerinin verdikleri sözleri tutana kadar Küçükçekmece Belediyesine ve  TOKİ’ye kart atarak e-posta göndererek  rahatsızlıklarını ifade edeceklerini söyledi.

Reklamlar

İşlemler

Bilgi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s
%d blogcu bunu beğendi: