Göç mahallelerinde yıkım korkusu

7 06 2010

İSTANBUL’un Küçükçekmece İlçesi’nde “Kentsel dönüşüm alanı” ilan edilen ve 2007 yılından itibaren parça parça yıkımın başladığı Ziya Gökalp, Şahintepe, Ayazma ve Tepeüstü Mahallelerinde sokakta kalma korkusu insanları iyiden iyiye sardı. Bölgeden zorunlu göç edenlerin yoğunlukta oturduğu ve okul, sağlık ocağı, çocuk parkı ve yolu bulunmayan mahallelerde 3 yıldır yıkım korkusuyla yaşadıklarını belirten mahalle sakinleri, belediyenin TOKİ işbirliğiyle “silahsız soygun” yaptığını, kendilerini de yıldırmak için bilerek hizmet vermediğini öne sürdü.

ŞAHİNTEPE’DE HİÇ BİR HİZMET YOK
Sağlık ocağı, çocuk parkı, eczane ve okulu bulunmayan Şahintepe Mahallesi sakinleri, belediyenin bilerek ve kasten kendilerini yıldırmak için hizmet vermediğini öne sürdü. Yaşadıkları duruma isyan eden aileler hastaneye, pazara ve okula gitmek için kilometrelerce yol yürümek zorunda kaldıklarını belirtti.
26 yıldır Şahintepe Mahallesi’nde ikamet ettiğini belirten Ekrem Kolcu, Başbakan’ın Toplu Konut İdaresiyle işbirliği yaptığını belirterek, “Elimizdeki evleri alıyorlar, aldıkları gibi kendi evlerimizi bize satıyorlar. Hiçbir hak alamıyoruz. Herkesi mağdur ediyorlar. Devletin vermiş olduğu bir tapu var, tapuyu kimse kaale almıyor. 200 metre tapusu olanlara, 106 metre tapu veriyorlar” dedi. Birçok defa belediyeye yetkilileri tarafından belediyeye çağrıldıklarını belirten Kolcu, “Bizi kandırıp buradan sürmek istiyorlar. Yıllar önce yıktıkları evlerin enkazlarını bile toplamıyorlar. Yıkıyor ve pisliğiyle birlikte bırakıyor. Aslında böyle yaparak psikolojik olarak bizi çökertmek istiyorlar. İnsan gibi hizmet görmedik. Asfaltımız yok, altyapı yok, kaldırım yok ama bizden bunların vergilerini alıyorlar. Yargı yolu açık diyorlar. Ben kimi kime şikayet edeceğim?”diye konuştu.

HAYVAN PİSLİĞİNDEN GEÇİLMİYOR
Mahalle sakinlerinden Cemal Altıntaş ise, 20 yıl önce ekonomik nedenlerden dolayı Erzurum’dan göç ettiğini ve bu mahalleye yerleştiğini kaydetti. Altıntaş, “Alt yapılarımız hep bozuk. Birkaç kez belediyeye gittik. Yetkililere yolumuz, suyumuz ve hizmet yok dedik. Belediye yetkililerinden ‘Nasıl olsa orası yıkılacak. Her hangi bir hizmet yapma mecburiyetinde değiliz’ cevabı aldık. Okulumuz bile yok. Mahalleden hayvan pisliğinden geçemiyoruz” dedi. İşin içinde rant olduğunu söyleyen Altıntaş, “TOKİ Türkiye devleti içerisinde ayrı bir devlet konumundadır. TOKİ ne derse o uygulanıyor. Sesimizi her tarafa duyurmak istiyoruz. Cumhurbaşkanı, Başbakan bir an önce bununla ilgilensin istiyoruz” şeklinde konuştu. Mahallede 16 yıldır ikamet ettiğini söyleyen Berrin Toprak ise, “Biz borç altına girmek istemiyoruz” diyerek, “Bir daireye karşılık daire vereceğiz ve 50-60 milyar borçlandıracağız diyorlar. Bu hangi akla mantığa sığar. Kendi dairesini bize satıyor, Arazimizi de bedava alıyor. TOKİ tarafından şu an da Belediye de sıkıştırılıyor. Kendilerine proje çıkartıp bu insanların yerlerini kaydırıyorlar. Bizi caydırmak için başka yerde gösteriyorlar” diye belirtti.
(İstanbul/DİHA)

ÇOCUKLAR KORKUYOR
Ayşe Güllü, Ayten Bayhan, Kadriye Şaş, Gönül Altıntaş, Nurdane Ceylan, Şirin Kırık ve Mercan Altıntaş, maruz kaldıkları durumun en ağır bedelini kendilerinin verdiğini, her sabah yıkım korkusuyla uyandıklarını belirtti. Ayşe Güllü, “Biz düzenli bir yaşam istiyoruz. Artık korku içinde uyanmak istemiyoruz. Çocuklarımız yıkımların içinde oynuyorlar. Başlarına bir şey gelecek diye dışarı bırakmak istemiyoruz. Çocuklarımızın psikolojisi bozuluyor. Pazara, hastaneye gitmek için saatlerce yol gitmek zorunda kalıyoruz” diye konuştu. Kadriye Şaş ise “Biz hakkımızı istiyoruz. Her evde 15 çocuk var. Nasıl TOKİ dairesine sığacağız. Önce hizmet versinler. Yollarımızı yapsınlar. Evlerimizi vermiyoruz. Ne marketimiz var, ne de eczanemiz. Biz burada 26 senedir yaşıyoruz, bu çileyi çekiyoruz. Tanker başlarında bu günler için mi bekledik? Oy zamanında gelip vaatlerde bulunmasını biliyorlar. Bir okul yapıyorlar. Onu bile bizim çocuklarımız için yapmadıklarını iyi biliyoruz. Bizi buradan sürdükten sonra gelecek zengin ailelerin çocuklarına yapıyorlar” diye konuştu.

Reklamlar

İşlemler

Bilgi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s
%d blogcu bunu beğendi: